הסיפור שלנו

הסיפור של יקב צפרירים

יקב צפרירים הוא יקב בוטיק, הממוקם בין עמק האלה להרי יהודה, במושב צפרירים.
בשנת 2004 לקחנו את האהבה שלנו ליין צעד קדימה ופתחנו את היקב בחצר המשק שלנו. מבנה הלול הישן עשה מתיחת פנים רצינית והפך לחלל קירור, חדר ייצור ומקום לאירוח, בצמוד לכרמים קטנים של זיתים וענבים. כיום היקב מייצר כ – 8000 בקבוקים בשנה. החל מזינפנדל, דרך ממסכים שונים ועד ליינות לבנים ורוזה. את היינות הייחודיים שלנו אנחנו מייצרים בעזרת חומר גלם איכותי – ענבים מקומיים, הגדלים בטרואר של הרי יהודה. אנו אוהבים לארח ביקב ולחלוק  עם המבקרים את הידע, המראות הריחות והטעמים, יחד עם חדוות עשיית היין שלנו. כל תהליך יצירת היין סופו בבקבוק שנפתח בין אנשים, משפחה וחברים ומטרתו – בהתאם למסורת ולתרבות שלנו – לחבר בין אנשים.

הכרם והטרואר

אנו גאים לקחת חלק במסורת זו וביצירת אפלסיון ישראלי חדש –
אפלסיון יהודה.
אנו מחויבים לאיכות גבוהה וייחודית של חומרי הגלם והיין באזור. 

תחילת דרכו של היין שלנו אל הבקבוק היא בבית הגידול (‘טרואר’) של ענבי היין.
היינן הוא אמצעי שדרכו הענבים והיין מוציאים מעצמם את המיטב.
תהליך יצירת היין שלנו מתחיל בבית הגידול (‘טרואר’) של ענבי היין אותם אנו בוצרים ידנית.
הכרמים נטועים בעמקים הצרים של נחל חכליל ונחל האלה, קרוב למושב צפרירים ובסמיכות ליקב, או במילים אחרות ב”חצר” של היקב. 

הטרואר מתאפיין בתנאי קרקע ואקלים ייחודיים: גבעות סגלגלות, המתנשאות לגובה 350–400 מ’ וביניהן עמקי ואדיות צרים בהם אדמת סחף מעורבת בגיר.
בלילות החורף הטמפרטורות יורדות לעיתים עד ל 3–8 מעלות צלסיוס מתחת לאפס. קיימים הבדלי טמפרטורה ניכרים בין יום ללילה הן בחורף והן בקיץ.
השילוב של האדמה, מנות קור והבדלי הטמפרטורות עושים רק טוב לענבי היין הגדלים בעמקים הללו. ואכן, אלה ידועים באיכותם הגבוהה.

מיקום הכרמים, ייחודיות הטרואר ותכונותיו הטבעיות המצוינות באים לידי ביטוי בטעמי היין שאנו מייצרים. ישנה חשיבות רבה עבורנו לכך שהיין יבטא את האזוריות – (אפלאסיון, Appellation d’origine) של ‘הרי יהודה’.
באוגוסט 2020, זכה חבל ‘הרי יהודה’ לסיום תהליך ארוך של הגדרתו כאפלאסיון יין – איזור כרמים ויין בלעדי עליו חלות הגבלות של מיקום גאוגרפי של הכרמים, ועמידה בתנאים ותקנים נוספים. נרשמו שישה כינויי מקור בישראל על שם המועצה האזורית של מטה יהודה ורק יצרני יין מהאזור הגאוגרפי שהוגדר יוכלו להשתמש בכינוי המקור “יהודה”.